czwartek, 25 kwietnia 2019

"STREFA" ZASTĘPCZA NR 24 [25.04.2019]

Czadu grad burzy ład


Czarnogóra brzmieniem rozczula [Who See]; Malezja - metalu finezja [Norma];

z Hradec Králové nuty czadowe [Terne Čhave]; Amazonia i ostra fonia [Vitam et Mortem].


Język Wilka* odpoczywa
Strefy nie ma - cóż tak bywa
Niechaj marazm Cię nie mami
Tu gitara gra z bębnami

autorstwo (nieporadne) - kronikarz*


*chodzi o red. Owczarka Michała
co psioczy, warczy, lecz nie daje ciała

*chodzi o słuchacza Siwego - zwanego 'strefy kronikarzem', jednego z wielu członków wielkiej patologicznej rodziny Strefy, co Doktora Wilczura duchem zawsze wspiera, i za dźwiękami Strefy
w sieci czasem gmera.



STREFA ZASTĘPCZA NR 24 - Pobierz i słuchaj bez ograniczeń!


grajlista (niekiedy z namiarami):

Hiszpania (utwory w języku katalońskim):
Kayo Malayo - Publicitat
Kayo Malayo - El teu cor

Czarnogóra:
Who See - Mali tribali
Who See - Pamidore
Who See - Reggaeton Montenegro

Niemcy:
Aeronautica - Kompassreise
Aeronautica - Aufwärts

Chiny:
郝云 / Hǎo Yún - 群發的我不回 / Qúnfā de wǒ bù huí
郝云 / Hǎo Yún - 太平盛世之小西天 / Tàipíng shèngshì zhī xiǎo xītiān

Islandia:
Cyber (f. Hatari) - Hlauptu
Cyber - Horfa
Cyber - Skríða

Grecja:
Χατ τρικ / Hat trik - Σε 1000 χρόνια / Se 1000 chrónia
Χατ τρικ / Hat trik - Μόνο για λίγο / Móno gia lígo

Malezja:
Norma - Oh! Teruna
Norma - Cubit-mencubit
Norma - Sabar menanti

Czechy (utwory w języku romskim):
Terne Čhave - Vyšus
Terne Čhave - 3. den

Kolumbia:
Vitam et Mortem - Diosa del tiempo
Vitam et Mortem - Seducidos por el lado oscuro

Słowenia:
Drek u pest - Prošlo je vrijeme
Drek u pest - Se še spominjaš

Rumunia:
Bucium - Drumul robilor
Bucium - Basarabii

Rosja:
Hverge - Слёзы апреля / Sliozy aprielia
Hverge - Исход / Ischod


■■■ - utwór bez odpowiedniego namiaru w sieci, do odsłuchania tylko w pobieralnym pliku mp3 ze "strefą zastępczą".


Zgodnie z zapowiedzią Dr Wilczura w ostatniej audycji, że wybiera się na krótki urlop, dziś na antenie Trójki Strefy nie usłyszymy. Także przyszedł czas na kolejną "strefę zastępczą", więc jeśli ktoś ma ochotę posłuchać, a może i poodkrywać, trochę zespołów strefowych to zapraszam do pobierania i odsłuchiwania "zastępczej nr 24" ;-)

A ja w ramach kronikarskiego obowiązku, chciałbym pokrótce przybliżyć jeden zespół zaprezentowany w  dzisiejszej "zastępczej". Kapela której bliżej dziś się przyjrzymy, to zespół z Czarnogóry o "brzydkiej" nazwie Who See. Zespół może być niektórym znany z pewnego wydarzenia, ale o tym za chwilę.

Grupę Who See założyli w 2002 roku Dejan Dedović i Mario Đorđević, którzy na scenie występują pod pseudonimami: 'Dedduh' (lub też 'Deda') i 'Noyz'. Działają w mieście Kotor, które jest miastem portowym Czarnogóry przy wybrzeżu z Adriatykiem.






Style muzyczne jakie mieszają w swoich utworach to rap, ragga, hip-hop, reggae, elektropop, w które wplatają też elementy bałkańskiego folkloru, co czasem daje ciekawe efekty.
Pierwszy album wydali w 2007 roku, pt. "Sviranje kupcu", który zaczął im przynosić większą popularność w rodzimej Czarnogórze, następnym albumem był wydany w 2012 r. album pt. "Krš i Drača". 

Jednak bardziej rozpoznawalni stali się w roku 2013, kiedy to reprezentowali Czarnogórę podczas  58. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö - wystąpili z utworem "Igranka", w którym wokalnie wspierała ich czarnogórska piosenkarka Nina Žižić. Utwór był wykonany w ojczystym języku. Sukcesu jednak nie odnieśli gdyż przepadli w pierwszej rundzie i do finału się nie zakwalifikowali. Za to zajęli wtedy wysokie 5. miejsce w eurowizyjnym rankingu na "najgorzej ubranego wykonawcę". :-)


(klikając na zdjęcie przełączysz do dużego rozmiaru)





Według mnie ten "eurowizyjny utwór" odbiegał od ich prawdziwego stylu i było widać że to jest "pod publiczkę", z resztą chyba się trochę tego utworu wstydzili, bo nie znalazł się później na żadnej płycie zespołu. Jedyne za co można ich pochwalić w tym występie to za wykonanie we własnym języku. 

Nie zrażeni tą eurowizyjną porażką, wrócili do śpiewania w swoim stylu, i chyba dobrze zrobili, w 2014 r. wydali kolejny album pt. "Nemam ti kad", a ostatnie ich dziecko, to płyta wydana w lipcu 2017 r. zatytułowana "Pamidore". W sumie na koncie mają 4 albumy. Utwory, mimo angolskiej nazwy zespołu, nagrywają tylko w ojczystym języku czarnogórskim, czasem zdarza się im też zaśpiewać po rosyjsku - takim przykładem jest utwór "Крокодил" ("Krokodil")  z albumu "Pamidore".






Zespół najwięcej koncertuje, co oczywiste, w krajach byłej Jugosławii, ale też często koncertują we Włoszech i Rosji, a i więcej Europy też zdarzyło im się zwiedzić. Swego czasu często robili trasy koncertowe z dobrze znaną strefowiczom bośniacką Dubiozą Kolektiv. Koncertują zarówno na dużych festiwalach jak i w małych klubach.




   



Może nie jest to muzyka, która trafi w gusta każdego słuchacza, ale miłośników Bałkanów i wszystkiego co bałkańskie, myślę że zainteresuje. ;-) Mała namiastka do posłuchania w dzisiejszej "strefie zastępczej".

Natomiast inne kapele z dzisiejszej "zastępczej" myślę że też są warte uwagi. Co do kapeli 'Vitam et Mortem' z Kolumbii, to kilka lat temu zdarzyło mi się ich zrecenzować - TUTAJ sznurek do artykułu. Od tamtego czasu trochę się rozwinęli wydali kolejny album, z którego dziś utwory do odsłuchania, także myślę że warto ich przypomnieć. Zespół otwierający "zastępczą" to Katalończycy z miasta Terrassa, którzy śpiewają tylko po katalońsku. Polecam również rumuński 'Bucium', czeskich Romów z kapeli Terne Čhave łączących rocka z cygańsko-bałkańskimi brzmieniami, jak i chłodne damskie trio z Islandii. :) Reszta zespołów też ma w sobie coś ciekawego do zaprezentowania, także zapraszam do pobierania z 'chmury' dzisiejszego "zastępczaka" i delektowania się dźwiękami. ;-)


Łapsko ściskam i życzę przyjemnego odsłuchu! ;-)



kronikarz S.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz