niedziela, 29 listopada 2020

"STREFA" ZASTĘPCZA NR 37 [30.11.2020]

 Żywiołowo, niesztampowo


Kapela z Trenczyna ostro zarzyna [Prarod]; Niemcy regałowi rozjemcy [Mason Arms]; z Wilna nuta utopijna [Aistė Smilgevičiūtė ir Skylė]; Japończycy wściekli i dzicy [Sarugutuwa].


Wywczas Wilka się przedłużył 
Księżyc temu się przysłużył 
Nie powtarzaj ciągle "rety!" 
Bo tu gramy bez tandety.

autorstwo (nieporadne) - kronikarz*


*chodzi o red. Owczarka Michała
co psioczy, warczy, lecz nie daje ciała

*chodzi o słuchacza Siwego - zwanego 'strefy kronikarzem', jednego z wielu członków wielkiej patologicznej rodziny Strefy, co Doktora Wilczura duchem zawsze wspiera, i za dźwiękami Strefy
w sieci czasem gmera.



STREFA ZASTĘPCZA NR 37 - Pobierz i słuchaj bez ograniczeń!


grajlista (niekiedy z namiarami):

Argentyna:

Rosja:
Живущие в цирке / Żiwuszczije w cirkie - Коронавирус / Koronawirus
Живущие в цирке / Żiwuszczije w cirkie - Против системы / Protiw sistemy
Живущие в цирке / Żiwuszczije w cirkie - Ельцин / Jelcyn

Niemcy:

Japonia:

Włochy:

Litwa:

Bangladesz:

Finlandia:

Białoruś:

Słowacja:

Turcja:
Sertsessiz - Kayıp
Sertsessiz - Güven hayata

Serbia:


■■■ - utwór bez odpowiedniego namiaru w sieci, do odsłuchania tylko w pobieralnym pliku mp3 ze "strefą zastępczą"



Łapsko wszystkim miłośnikom Strefy!


Dziś na niebie pełnia, więc Trzecia Strona Księżyca wkracza na antenę, powodując tym samym przedłużenie abstynencji od Strefy i Dr Wilczura. Toteż jest okazja do wysłuchania kolejnej "strefy zastępczej" , którą przygotowałem na dziś. Także zapraszam do pobierania i odsłuchu - bo w sznurkowych namiarach czasem wersje utworów słabej jakości, bądź zespoły trudne do namiaru.

Na wstępie zestaw argentyńskiej kapeli Los Piojos w hołdzie zmarłemu kilka dni temu, geniuszowi piłki nożnej - Diego Armando Maradonie. Jak wsłuchacie się w pierwszy utwór, to wyłapiecie że to piosenka o Nim, a klikając w sznurek możecie go zobaczyć na scenie z zespołem. :) Spoczywaj w pokoju Diego! [*]


Zanim przejdziecie jednak do odsłuchu, to jeszcze chciałem przedstawić pewną kapelę z Serbii - jednego z reprezentantów dzisiejszego 'zastępczaka'.

Zespół Block Out [Блок Aут], bo o nim będzie mowa, to już nieistniejąca kapela z Belgradu. Jednak warto ich wspomnieć i przybliżyć i ich twórczość , bo w latach kiedy działali byli jednym z nielicznych serbskich przedstawicieli gatunku jaki wykonywali.

Zespół powstał pod koniec 1990 roku, pierwotnie pod nazwą "Ad Hoc", jednak istniał już zespół 
o takiej samej nazwie, więc członkowie zespołu postanowili zmienić nazwę na "Block Out", którą zaczerpnęli od gry komputerowej pod taką samą nazwą, która była bardzo popularna na początku lat 90-tych.
Początkowo zespół tworzyli: Milutin Jovančić - głównym założyciel i wokalista, Dejan Dimitrijević - perkusja, Dragan Majstorović - gitara basowa, Danilo Pavićević - gitara, Vladan Lazarević - gitara.

Na początku wojny między Serbią a Bośnią, zespół wyemigrował do Londynu, jednak już w 1992 roku zostali zmuszeni do powrotu do Belgradu. W tym roku zmienił się perkusista zespołu, którym został  Miljko Radonjić, jak również gitarzysta i zarazem drugi wokal - Nikola Vranjković, którzy grali już na stałe. Vranjković został również tekściarzem zespołu. Później skład ulegał jeszcze małym zmianom, jednak trzon zespołu w postaci Jovančicia, Radonjića i Vranjkovića pozostał już do samego końca. 


( pstrykając na zdjęcie przełączysz do dużego rozmiaru )





Muzyka jaką wykonuje Block Out to psychodeliczny rock, muzyka alternatywna a nawet mroczny metal i grunge.
W swoim dorobku mają cztery albumy. Pierwszy wydali w 1994 roku, pod nazwą "Crno, belo i srebrno" [Црно, бело и сребрно], na którym poetyckie teksty Vranjkovića dotyczą depresji, beznadziejności i nędzy, które spowodował kryzys, wojna i całkowita degradacja społeczeństwa w Serbii i byłej Jugosławii. 
Kolejny album wydali w 1996 r. pt. "Godina sirotinjske zabave" [Година сиротињске забаве]. Na albumie, jako nowi członkowie, pojawili się Aleksandar Balać - bas, a nowym klawiszowcem został Dragoljub Marković. 
Następne dziecko 'Block Out' wypłynęło w 1998 roku i było zatytułowane: "San koji srećan sanjaš sam" [Сан који срећан сањаш сам], a ostatni album w dorobku zespołu został wydany w kwietniu 2004 roku i nosił tytuł: "Ako imaš s kim i gde" [Ако имаш с ким и где], na którym znalazło się 12 premierowych kompozycji utrzymanych w klimaczie mrocznego i psychodelicznego rocka. Utwory z tego albumu goszczą w dzisiejszym "zastępczaku". Mają również na koncie album koncertowy pod tytułem "Između dva zla" wydany w 2001 r.











Po 2004 roku nie nagrali już żadnego albumu, za to dużo koncertowali po krajach byłej Jugosławi jak i Europie. 9 czerwca 2012 roku wystąpili na "IQ Festival" w Belgrade Arena, obok Laibacha,  Marilyn'a Manson'a i macedońskiego Mizara.






1 września 2013 roku zespół zagrał ostatni występ z Nikolą Vranjkovićem na jednodniowym festiwalu w Niszu. Kilka dni po festiwalu Jovančić za pomocą mediów społecznościowych oznajmił, że Vranjković, autor wszystkich piosenek 'Block Out' ostatnich prawie 20 lat, nie jest już członkiem zespołu. Odejście Vranjkovicia spotkało się z mieszanymi reakcjami fanów.
W październiku 2014 roku ogłoszono, że pozostali czterej członkowie 'Block Out' będą kontynuować swoją działalność w nowym zespole o nazwie 'Čovek Vuk'.

Także myślę że jest to zespół z burzliwą historią. Jednak wg mnie, za czasów świetności grali bardzo dobrą muzykę, dlatego zachęcam do odsłuchu tej kapeli w dzisiejszej "strefie zastępczej" i dotrwania do ostatniego zestawu. :-)


Mam nadzieję, że nie tylko ta kapela przypadnie wam do gustu, bo jest również dużo innych dobrze łojących zespołów w powyższym "zastępczaku". :-) 

Także życzę miłego odsłuchiwania przy pełni księżyca! ;-) No i miejmy nadzieję, że za tydzień już nasz Redaktor powróci z tych wywczasów. :)

Łapę ściskam!



kronikarz S.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz